Historia Uroczyska

Historia Uroczyska sięga połowy XIX wieku, kiedy to po połączeniu kanałem Jastrowskich jezior z rzeką Gwdą, powstał w tym miejscu młyn. Na początku XX wieku obiekt uległ niemal całkowitemu spaleniu, a na jego fundamentach - istniejących po dziś dzień - w 1905 roku powstał Seemühle, zwany leśną restauracją.

Seemühle stał się bardzo popularnym w okolicy hotelem i restauracją. Z biegiem czasu obiekt ulegał sukcesywnej rozbudowie, najpierw powstał amfiteatr, w późniejszym okresie - domki letniskowe oraz przystań kajakowa. Ich fundamenty można bez trudu odnaleźć nad brzegiem jeziora. W latach 20-tych ubiegłego stulecia kanał był bardzo szeroki, co sprawiało, że goście mogli bez trudu dopłynąć kajakiem pod sam obiekt. Pobliskie tory i oddalona zaledwie o pareset metrów stacja kolejowa, z której pociągi odjeżdżały bezpośrednio do Berlina, sprzyjały odwiedzinom coraz to nowych osób zainteresowanych niesamowitymi walorami przyrodniczymi ówczesnego ośrodka.

Seemühle gościł ludzi z całej Europy, a karta menu restauracji była tłumaczona w 6 językach. Jako, że sam budynek położony był w bezpośrednim sąsiedztwie kanału - zbudowano na nim elektrownię wodną, co w powojennych latach wytyczyło jego dalsze losy. Wojna - choć początkowo dla obiektu nieodczuwalna, szybko przyczyniła się do zamknięcia restauracji i hotelu, a sam budynek został zaadaptowany na niemiecki szpital wojskowy.

Wspomniane wytwarzanie energii sprawiło, że w powojennych latach, obiekt trafił pod rządy Elektrowni Wodnych. W latach 50-tych przekazano budynek Lasom Państwowym, którym służył jako ośrodek kolonijny dla dzieci. Na początku lat 60-tych XX wieku sala bankietowa została strawiona przez ogień co przyczyniło się do kolejnej przebudowy Uroczyska, w rezultacie czego budynek zyskał nowe, piętrowe skrzydło z przeznaczeniem na pokoje hotelowe.

Od tamtej pory, dawny Seemühle, funkcjonował jako Leśny Ośrodek Szkoleniowy, należący do Nadleśnictwa. Niemal zapomniany w latach 90-tych przeszedł w ręce prywatne. Budynek został od podstaw zmodernizowany, powstał staw i parking dla gości.

W 2005 roku - 100 lat od momentu powstania Seemühle - powstało Uroczysko - miejsce, które kontynuuje chlubne tradycje gastronomiczne i hotelowe doskonałego lokalu położonego w samym sercu lasu nad rzeką Gwdą.

 

Polub nas na Facebooku